Jediný zámek, kde zajíci běhají i po stropě

 

Bučovický zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp. Na rozdíl od většiny našich renesančních zámků se nejedná o přestavbu staršího sídla (hradu či tvrze), ale o realizaci originálního projektu italské pozdně renesanční stavby typu "palazzo in fortezza" a celého rozsáhlého areálu včetně renesanční zahrady, hradební zdi a vodního příkopu.
Rovněž umístění v údolí je pro tehdejší dobu neobvyklé.

Projektoval jej Jacopo de Strada, vzdělaný znalec umění, historik a architekt, který byl správcem uměleckých sbírek tří Habsburských císařů - Ferdinanda I., Maxmiliána II. a Rudolfa II.


Pozoruhodné je arkádové nádvoří s 90 sloupy, které jsou bohatě vyzdobeny celkem 540 reliéfy, zobrazujícími válečné motivy, erby, rostliny, fantastická zvířata a bytosti, maskarony a hudební nástroje. Kamenické práce prováděli Italové usazení v Čechách Elia Canavale Antonio Silva.

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství u nás. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a překrásná kašna na nádvoří (více zde).

 

 

 


Akce

25 srp
Výstava
2 zář
Koncert

Bučovické renesanční kratochvíle pod záštitou ministra kultury

  • Státní zámek Bučovice ()
  • 2. 9. 2016 –2. 9. 2016
  • 19.30

Zprávy

DENÍK.CZ: Zámek v Bučovicích otevřela květinová výstava

4. 4. 2016

Velikonoční svátky se staly prvními dny nové sezony i pro Státní zámek Bučovice. Ta odstartovala na Velký pátek tradiční jarní výstavou květin, tentokrát měly hlavní roli tulipány.

Slavnostní otevření manýristické fontány na zámku Bučovice

25. 2. 2016

Bakchova fontána na zámku v Bučovicích, která se právem řadí mezi pozoruhodné sochařské výtvory období manýrismu, nepatří do původní renesanční podoby objektu, ale byla vytesána až v roce 1635. Autorství je přisuzováno Giovannimu Giacomu Tencallovi.

DENÍK.CZ: Malí kouzelníci se na bučovickém zámku rozloučili se sezonou

1. 11. 2015

Nebelvír, Zmijozel, Havraspár a Mrzimor. Pro neznalé příběhů o Harry Potterovi jde o čtveřici kolejí, do kterých studenty po příjezdu do Školy čar a kouzel v Bradavicích slavnostně rozděloval Moudrý klobouk. Přesně to se dělo v neděli na bučovickém zámku, který hostil Kouzelnické odpoledne.

Tipy na výlet

  • Moravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Téměř 60 % území Moravského krasu pokrývají lesy. Unikátní je i živou přírodou. V celé oblasti je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti.

  • Chřiby jsou neprávem opomíjenou částí jižní Moravy. Přírodní park je nevelkým zalesněným pohořím, jež odděluje národopisné oblasti Hanou (sever) a Slovácko (jih). Horské pásmo je velmi zajímavou oblastí z hlediska přírodovědného i historického.

  • Slavkov je po celé Evropě proslaven především krvavou bitvou tří císařů, která se odehrála několik kilometrů na západ od města v roce 1805. Velké množství historických památek spolu s nádhernou přírodou z něj dělají vyhledávané centrum tisíců turistů.